Często zadawane pytania

FAQ

Czy potrzebuję pozwolenia budowlanego na postawienie szklarni w ogrodzie?

Co do zasady, jeżeli powierzchnia szklarni ogrodowej nie przekracza 35 m 2, nie obowiązuje  konieczność uzyskania pozwolenia na postawienie takiego obiektu. Niemniej na każde 500 m2 powierzchni działki, nie można postawić bez pozwolenia na budowę, więcej niż dwóch szklarni przydomowych. Zgodnie z przepisami prawa, w terminie  30 dni przed planowanym początkiem prac należy dokonać zgłoszenia w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Po więcej informacji zwróć się do właściwego dla siebie urzędu.

Dlaczego szkło hartowane?

Tradycyjne szkło ogrodnicze, o grubość od 3 do 4 mm, jest najczęściej używane w szklarniach przydomowych, ponieważ jest tańsze, niż szkło bezpieczne. Szkło takie jest jednak mniej wytrzymałe i rozbija się na ostre kawałki, którymi bardzo łatwo się zranić. Hartowane szkło bezpieczne (EN12150ESG) jest od pięciu do siedmiu razy mocniejsze, niż szkło ogrodnicze i jeśli nawet pęknie, to rozpadnie się na małe, nieszkodliwe kawałki. Wszystkie nasze szklarnie są standardowo wyposażone w szkło hartowane o grubości 4 mm.
Na specjalne zamówienie jesteśmy w stanie zamówić dla Ciebie również szklarnię z poliwęglanem zamiast szkła.

Jak należy konserwować szklarnię czy oranżerię?

Zaleca się mycie szklarni co najmniej dwa razy w roku. Należy jednak się upewnić, czy środki myjące, których używasz nie są zbyt agresywne i nie spowodują uszkodzeń profili aluminiowych. Niektóre ruchome części, takie jak koła lub zawiasy, mogą wymagać odrobiny oleju.

Pamiętaj, aby w czasie burzy zawsze zamykać drzwi i okna dachowe, tak aby wiatr ich nie uszkodził. Warto również rozważyć, przed nadchodzącą zimą, demontaż automatycznego otwieracza do okien. Ważne również jest, aby dach szklarni był zawsze odśnieżony. Konieczne jest również sezonowe czyszczenie rynien szklarni.

Jaką szklarnię wybrać srebrną czy malowaną?

Wybór koloru nie ma wpływu na jakość i długowieczność szklarni. Czyste, niepomalowane aluminium jest metalem, który nie rdzewieje, ale samorzutnie utlenia się w kontakcie z tlenem z powietrza. W efekcie w dłuższej perspektywie na profilach srebrnych może pojawić się delikatna patyna związana z obecnością tlenku glinu na powierzchni profili. Można jednak stwierdzić, że jest to do zaakceptowania przez ogrodnika i nie ma żadnego wpływu na trwałość produktu. Wybór obróbki powierzchni jest zatem wyborem czysto estetycznym! Oferowane przez nas lakierowanie to zawsze wysokiej jakości malowanie proszkowe w kolorze RAL.

Jak przygotować teren do montażu szklarni?

Nasza ekipa jest w stanie postawić szklarnię czy oranżerię bezpośrednio na ziemi, podeście, tarasie, wylewce, czy murze. Przygotowanie podłoża pod montaż zawsze jednak należy do inwestora. Podłoże musi być płaskie, bez spadków, równe utwardzone i stabilne. Jeżeli chcesz postawić szklarnię na ziemi to usuń wszelkie korzenie, trawę, czy kamienie. Pamiętaj, że jeżeli planujesz postawić szklarnię na tarasie, nie może on mieć spadku, gdyż złożenie konstrukcji i jej oszklenie, na pochyłej powierzchni, nie jest możliwe. Szklarni należy umiejscowić w odległości co najmniej 1 metr od ogrodzenia, ściany (w przypadku gdy nie jest to szklarnia przyścienna lub dostawiana do muru), czy gęstej roślinności, tak aby zapewnić nieograniczony i swobodny dostęp podczas montażu.

Jakie akcesoria rekomendujecie?

Kupując szklarnię, czy oranżerię warto rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia i akcesoriów, dzięki czemu będzie ona w pełni dostosowana do potrzeb użytkownika.

Do każdego z proponowanego przez nas modelu można zastosować:

 • automatyczne otwieracze do okien
 • półki wiszące
 • półki głębokie do wysiewu nasion
 • zasłony cieniujące
 • rampę nadprogową

W szklarniach szytych na miarę, na etapie projektowania szklarni można rozważyć dodatkowe  opcje takie jak:

 • okno żaluzjowe
 • wybór rodzaju drzwi (pojedyncze, podwójne, przesuwne)
 • dodatkowe okno dachowe
 • dodatkowe okno ścienne
 • dodatkowe drzwi (pojedyncze, przesuwane, podwójne)
 • panele dekoracyjne

Jakie szklarnie posiadacie w ofercie?

Na naszej stronie znajdziesz standardowe modele oznaczone jako Action Models. To produkty będące bestselerem, występujące w różnych rozmiarach i rodzajach są skonfigurowane przez producenta w sposób optymalny dla użytkownika. To szklarnie, w których nie ma możliwości indywidualnych zmian, z w miarę szybkim terminem realizacji.

Wszystkie pozostałe modele, to jest modele wolnostojące i oranżerie, to szklarnie projektowane dla Ciebie i na twoich zasadach. Pojawia się tutaj zatem możliwość zaprojektowania szklarni zgodnie z Twoimi potrzebami miejscem, jakim dysponujesz oraz budżetem. W tej opcji istnieje wiele możliwości, możesz wybrać m.in. wielkość i kształt szklarni, jej kolor, ilość i położenie drzwi i okien oraz wielu innych parametrów. Jest to szklarnia szyta na miarę specjalnie dla Ciebie. Wśród ciekawych opcji istnieje możliwość dostawienia szklarni szczytem do ściany budynku, postawienia szklarni na murze o wysokości 20 cm, 40 cm lub 60 cm, czy podwyższenie całej konstrukcji o 90 cm, jeśli planujesz w środku hodować drzewo oliwne.

W sprawie szklarni konfigurowanych indywidualnie prosimy o kontakt mailowy bądź telefoniczny z biurem, a wrócimy do Ciebie z gotowym projektem w ciągu 24 godzin i odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania. W przypadku modeli na zamówienie czas oczekiwania na realizację jest dłuższy, potwierdzany każdorazowo indywidualnie, wynosi ok. 20 tygodni.

Czy szklarnia z profili aluminiowych to dobry wybór?

Szklarnie aluminiowe są lekkie i trwałe. Nie rdzewieją i wymagają jedynie minimalnej konserwacji. Co więcej, aluminium w 100% podlega recyklingowi, a zatem podkreślić trzeba, że jest to wybór świadomy ekologicznie!

Jak duża powinna być szklarnia?

Jeżeli nie ogranicza Cię wielkość ogrodu ani budżet zalecamy wybór większego modelu. Z naszego doświadczenia wynika, że jeszcze żadna kupiona przez Klienta szklarnia nie była zbyt duża natomiast wiele szklarni, jak się okazuje po montażu, jest po prostu za małych.
Z założenia wielkość szklarni determinuje ilość roślin, które możesz w niej uprawiać. Prawdą jest, że każda szklarnia zapełnia się szybciej, niż można się tego spodziewać- zaczynasz od pomidorów i ogórków a wkrótce pojawiają się nowe i nowe pomysły na uprawę roślin. Zanim się zorientujesz, Twoja szklarnia będzie zbyt mała żeby zrealizować wszystkie swoje ogrodnicze marzenia.
Dodatkowo podkreślić należy, że w większej szklarni temperatura będzie bardziej stała w porównaniu do małego obiektu. Inna zaleta to po prostu łatwość pracy i manewru w większej i wysokiej oranżerii. Przestrzeń umożliwia wykreowanie w szklarni miejsca do wypoczynku i relaksu, jak i do pracy.

Czy szklarnia może być miejscem do wypoczynku?

Oczywiście, szklarnia lub oranżeria to doskonałe miejsce do wypoczynku, czy pracy!
Jak mogłeś zauważyć na naszych zdjęciach, nasze szklarnie ogrodowe są często wykorzystywane jako miejsce do siedzenia, czytania, relaksu z rodziną lub przyjaciółmi przy kieliszku wina. Istnieje wiele możliwości aranżacji przestrzeni według własnego uznania- szklarnię można wykończyć drewnianą, bądź kamienną podłogą i umeblować meblami ogrodowymi. Należy jednak pamiętać, że w szklarni mogą wystąpić duże wahania temperatury, blaknięcie mebli i tkanin spowodowane dużą ilością światła słonecznego, wysoką wilgotnością w okresach przejściowych oraz kondensacją pary wodnej Dodatkowo w przypadku kombinacji ulewnego deszczu i dużego wiatru mogą pojawiać się drobne przecieki wody, zarówno z dachu jaki i spod bazy fundamentowej, co jest dopuszczalne w tego rodzaju obiektach.

Jak wybrać odpowiednie miejsce dla szklarni?

Szklarnię, czy oranżerię można zlokalizować w dowolnym miejscu, niemniej należy mieć na względzie, iż w położeniu geograficznym Polski wskazane jest, aby było to miejsce ze swobodnym dostępem do światła słonecznego. Ponadto zaleca się skierowanie dłuższego boku w stronę południową, natomiast wejście do szklarni powinno być osłonione od bezpośredniego wiatru.
Swoją szklarnię lub oranżerię zlokalizuj raczej w sposób wygodny dla siebie. Jeśli będziesz biegać po zioła i pomidory przyrządzając posiłki, postaw ją po prostu blisko kuchni. Natomiast jeśli będziesz w niej pisać książki lub malować obrazy i potrzebujesz natchnienia, wybuduj ja w najbardziej ulubionej części ogrodu tam, gdzie masz gwarantowane natchnienie. Warto też pomyśleć o ujęciu wody w pobliżu oraz źródle prądu, co może być niezbędne na długie, jesienne wieczory.

Jaka długa jest gwarancja na szklarnie i oranżerie Janssens AluSystems?

Kupując u nas szklarnie i oranżerie przydomowe najwyższej jakości, korzystasz z następujących okresów gwarancji:

 • 10 lat na profile aluminiowe
 • 2 lata na malowanie proszkowe
 • 5 lat na części z PVC i ich odporność na promieniowanie UV
 • 1 rok na części ruchome szklarni
 • 3 lata na montaż szklarni

Nie są objęte gwarancją:

 • nieprzestrzeganie instrukcji montażu, nieprawidłowy samodzielny montaż
 • brak zalecanej konserwacji, odśnieżania
 • normalne zużycie materiału
 • mechaniczne zniszczenia, otarcia, stłuczenie szyb

Należy zwrócić uwagę, iż nasze produkty to szklarnie, oranżerie przeznaczone do uprawy warzyw, owoców, kwiatów, wypoczynku z przeznaczeniem do użytkowania w klimacie środkowoeuropejskim. Niemniej czynniki zewnętrzne takie jak środowisko, w jakim stoi szklarnia, anormalna pogoda, czy indywidualne zastosowanie szklarni sprawiają, iż profile przy szkleniu, łączenia dachowe, czy rynny nie są w 100% szczelne i mogą się zdarzać drobne przecieki. Powyższe nie ma jednak wpływu na normalne użytkowanie.